Vrácení zboží při výměně zdarma!

Objednávky odesíláme do 24 h! 

HOTLINE +420 601 001 266 

Látkové versus jednorázové

Popis
 

Látkové pleny versus jednorázové

Když rodiče uvažují, zda se rozhodnout pro látkové, nebo jednorázové pleny, jistě jim v hlavě vyvstane velké množství otázek. A na začátku tohoto rozhodování nejsou jen racionální úvahy, ale i emoce. Přirozené emoce. Jako je třeba strach. “Jak to s látkovými plenami zvládnu, když je to tak složité?” Každý určitě začne tím, že si na internetu najde velké množství informací, důvody pro a proti, ale strachu, že to nezvládnete, vás stejně žádný graf, či přehledná tabulka nezbaví. Co takhle si o všech otázkách popovídat tak nějak normálně? Pak možná negativní emoce a hlavně strach a nejistota, snadno zmizí.

Nezvládnu to!

Už vidíme, jak vás děsí představa, že stojíte před obrovským košem látkových plen a žehlícím prknem, zatímco vám v náručí pláče vaše počůrané dítě. V koupelně se na vás pak výhrůžně dívá kupa umazaných plenek, které křičí “vyper mě”. A vy si připadáte jako špatná matka. Tak to se nestane! Proč?

Moderní látkové plenky nejsou plenky, které existovaly za dob našich babiček. Jsou uzpůsobené moderní době a rozhodně s nimi není tolik práce. Řekneme si pěkně od začátku, jak to funguje.

Samotné přebalování není žádná věda! Na výběr máte mnoho různých systémů. Každý z nich je v podstatě založen na stejném principu. Vždy jsou nepromokavé svrchní kalhotky a do nich se vkládá savá vrstva, tedy nejrůznější druhy plen. Pak jsou tu úplně jednoduché systémy, jako AIO (all in one) pleny, které se chovají v podstatě jako jednorázová plena a nenadělají vrásky ani tatínkům, kteří s látkováním zkušenosti nemají.

Údržba také není žádná složitost. Počůranou plenku totiž uložíte do kyblíku, či pytle na pleny, a skladujete na sucho, nic se nemusí předmáčet. Po několika dnech, cca 2-3, celý obsah vysypete do pračky, navolíte program a vyperete. Určitě vám vrtá hlavou otázka: “A co hovínka?”. Ano, hovínka existují, děti nekakají duhu, proto se i o nich můžeme bavit zcela otevřeně. Tak na hovínka zase existuje jeden geniální vynález! A tím je separační plena! Separační plena se vloží na látkovou plenu směrem k zadečku, a vy jí zkrátka jen vezmete, a vyhodíte, nebo se zbavíte tužšího obsahu a vyperete. Je buď z celulózy, nebo z extra jemného flísu, ta je opakovatelně použítelná a pratelná na 60 stupňů.

A co dál? No už nic moc. Jakmile máte dopráno, plenky pověsíte, necháte uschnout, a tím veškerá údržba končí. Moderní plenky se totiž nežehlí!

Takže suma sumárum, s látkovou výbavičkou si hrajete asi jako s jakýmkoli vaším domácím prádlem, žádné úkony navíc, jako je předmáčení, či přežehlování, ve hře nejsou. Takže obávaná představa ulopotěné matky s plačícím počůraným dítětem není na místě. Spíše si zkuste představit tu úlevu, že už nemusíte běhat po akcích a tahat se domů s obrovskými balíky jednorázových plen, se kterými po jejich použití neustále běháte s košem sem a tam. Tou nejhezčí třešničkou na dortu je pak koutek pro látkové plenky, který si můžete podle svého vkusu vymazlit k dokonalosti! No není ta představa najednou příjemnější? :-)

Nemáme na to peníze!

“Víte kolik stojí kočárek, oblečky a další výbavička? Nemáme zbytečných několik tisíc, abychom je nacpali do plen.” To je jeden z častých argumentů, se kterými se setkáváme. Když na to ale půjdeme od lesa, tak se dopočítáme k příznivějším výpočtům.

Počáteční investice je sice vyšší, ale další náklady jsou pak v podstatě minimální. No, tedy pokud se nestanete na látkování závislými a nebudete vyhlížet každý nový vzor, což se občas také stává…:-)

Jednorázovky

 • během 2 let spotřebujete cca 5 000 ks (zpočátku přebalujete častěji, potom 6-8x denně, ke konci dáváte plenu jen na noc a odpolední spánek)
 • berme průměrnou cenu za 1 ks 5,- Kč
 • jednoduchý počet nám tedy dává celkovou sumu 25 000,- Kč

Látkovky

 • průměrná cena kompletní výbavy se pohybuje kolem 12 000,- Kč
 • náklady na praní po dobu plenkového období jsou zhruba 4 200,- Kč (započítána el.energie, voda a prací prášek
 • celková suma je tedy 16 200,- Kč

Průměrná cena jednorázových plen vychází z MOC za akční balení plen Pampers 100 ks v hypermarketu Globus ze dne 25.11.2020.

Náklady na praní po dobu plenkového období - latkovepleny.cz

Výpočty výše jsou samozřejmě orientační a závisí na mnoha aspektech - zda kombinujete s jednorázovými, zda látkovou výbavičku použijete i na další dítě, nebo jí prodáte dál...jakou máte pračku a jak často perete, jak dlouho vaše mimčo na plenkách vlastně bude…Jak už jsme zmiňovali, s látkovkami vám také odpadne neustále ježdění po obchodech a shánění jednorázovek ve slevě. To jsou činnosti, které jen přináší další náklady, a které asi každý z nás rád oželí.

Není to nezdravé?

Tak tento mýtus můžeme vyvrátit nejen my, ale s námi i mnoho pediatrů a dermatologů.

Jednorázové pleny jsou v podstatě mixem chemických látek, protože jsou vyrobené ze směsice umělých hmot. Jsou plné toxických chemikálií, včetně dioxinů, jejichž vliv na lidský organismus je prokazatelně negativní. Absorpční gel také není přírodního původu. Například u ženských menstruačních tampónů už byl kvůli jeho nebezpečnosti zakázán. To jsou všechno látky, které byste běžně na pokožku svého dítěte nepoužili, nebo ano? Všechny tyto látky mohou působit velmi dráždivě a způsobovat dermatitidy, a to i závažného stupně, které se pak velmi těžko odstraňují.

Jednorázové plenky vzbuzují pocit dlouhotrvajícího sucha. Když si to ale vezmeme zdravým selským rozumem, tak tekutina se asi z plenek nikam nevypaří? To znamená, že zůstává po dlouhé hodiny uzavřená v plence, protože jsme nabyli dojmu, že dítě je stále v suchu, a nepřebalujeme ho tak často. Uvnitř ale moč stále zůstává, a z ní se uvolňuje amoniak. Amoniak je štiplavým toxickým plynem, který pokožku zcela jistě dráždí, proto je časté přebalování prospěšnější. Látkové pleny vám nic nalhávat nebudou.

I když je velký výběr látkových plenek, bývají zpravidla objemnější než jednorázové. To ale rozhodně není na škodu, protože tím dopomáháte ke správnému vývoji kyčlí.

O ekologii není pochyb!

O tom, že jsou látkové plenky ekologičtější nemá pochyb asi nikdo.

Jednorázovky

 • jejich výroba spotřebovává zejména neobnovitelné zdroje (ropné produkty, buničina)
 • spotřeba energie a vody je mnohonásobně (až 50x) vyšší než při výrobě látkovek
 • jsou takřka nerozložitelné (odhady hovoří o 400 - 500 letech)
 • jedno dítě za 2 roky vyprodukuje až 1 tunu nerecyklovatelného odpadu

Látkovky

 • vyrobeny převážně z bavlny a rychle rostoucího bambusu
 • jejich výroba má nízkou uhlíkovou stopu
 • poločas rozpadu je podstatně kratší a kupička plen, kterou budete likvidovat (pokud je takzvaně nepošlete dál), se s jednotunovou horou nedá vůbec srovnávat

Ano, praní látkovek také spotřebuje vodu a energii, avšak pro srovnání: Jenom na spláchnutí wc za jeden den člověk spotřebuje zhruba 40 l vody. Praním plen jednou za 3 dny pouhých 50 litrů. Co se spotřeby energie týče, tak ta je u moderních praček minimální.

Posouzení vlivu plenek na životní prostředí v průběhu celého životního cyklu v přepočtu na dítě a rok (pro německou dětskou populaci)

  Látkové plenky Jednorázové
Energie (MJ) 2532 8900
Odpadní vody (m3) 12,4 28
Neobnovitelné zdroje (kg) 25 208
Obnovitelné zdroje (kg) 4 361
Tuhý domovní odpad (kg) 4 240
Půda pro suroviny (ha) 1,15 - 6,8 29,5 - 32, 3

Závěr

Tak jak jste na tom se strachem po přečtení článku? On není zas tak velký důvod k obavám. A hlavně, nikdo nikomu nenařizuje, aby se dogmaticky držel jen používání látkových plen. Pokud máte stále obavy z jejich plného používání, můžete látkové a jednorázové kombinovat, není to žádné selhání. Zkrátka si musíte najít to, co vám samotným vyhovuje, abyste byli spokojení. Protože spokojení rodiče znamenají spokojené miminko, a o to nám jde v první řadě!

Zdroje:

www.latkovepleny.cz

www.ekolist.cz

Women's Environmental Network

 
Látkové versus jednorázové
Vytvořeno07.05.2021
Zobrazit recenze
Hodnocení:5
Plusy: Česká výroba Roztomilé dětské vzory Velký výběr Rychlé dodáníNakoupila jsem podruhé a jsem spokojena. Objednávka byla odeslána obratem, bryndáky jsou kvalitní a plní svou funkci.Ověřený zákazník19. 7. 2024
Hodnocení:5
Rychlé dodání, vše v pořádku. Nemám co vytknout.Ověřený zákazník16. 7. 2024
Hodnocení:4.5
Plusy: rychlé zasláníMínusy: barva produktu neodpovídá popisuOvěřený zákazník23. 5. 2024
Hodnocení:5
Rychle dodanie, som velmi spokojna.Ověřený zákazník19. 5. 2024
Newsletter
Odeslat

Kontakty

Petit Lulu s.r.o.
Ladova 199/20
466 05 Jablonec nad Nisou
Česká republika

IČ: 03659054
DIČ: CZ03659054

E-mail: info@petitlulu.cz

Tel: +420 702 15 44 00

©2021 Všechna práva vyhrazenaZačátek stránky
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení