Vrácení zboží při výměně zdarma!

Objednávky odesíláme do 24 h! 

HOTLINE +420 601 001 266 

Látkové vložky, moderní vychytávka, nebo návrat do minulosti?

Popis
 

Menstruace je ve společnosti často vnímána jako tabu. Ale to není správné. Menstruace je nedílnou a přirozenou součástí života každé zdravé ženy v reprodukčním věku. Za život žena průměrně prožije kolem 400 menstruací. A menstruační cyklus ji bude provázet přibližně 33 let. To není právě málo na to, abychom ji braly na lehkou váhu a nezabývaly se tím, co je pro nás v tomto období to nejlepší. A také, abychom se o menstruaci bály mluvit!

Hygienické pomůcky - vložky, tampóny, kalíšky…

Hygienických pomůcek je v poslední době na výběr velké množství. Při rozhodování jaké si vybrat, je důležité hledět především na svoje potřeby a na svoje zdraví. Dalšími předpoklady pro naše rozhodování může být třeba i ekonomické hledisko, nebo ekologické dopady jednotlivých pomůcek. V tomto článku se zaměříme na látkové vložky.

Proč látkové vložky?

Důvodů, proč látkové vložky používat, je mnoho. Často se stává, že ženy k používání látkových vložek přejdou z látkování svého miminka. Proč nedopřát to nejlepší, co dáváme miminku, i sobě?

Názor uživatelky: “Napadlo mě to poté, co jsem odlátkovala dvě děti. Přišlo mi najednou absurdní začít sebe motat do nějakého igelitu, když jsem se tomu u dětí cíleně vyhýbala. Uvědomila jsem si, že stejné benefity, jako mají děti v látkovkách můžu mít i já pro sebe během menstruace.”

V interním průzkumu, který jsme prováděli formou dotazníků s našimi zákaznicemi, převažovalo několik hlavních důvodů.

Zdraví

Látkové vložky neobsahují žádné bělící, absorpční, ani deodorační látky. Vaše pokožka tak nepřijde do styku s žádnými nežádoucími chemickými látkami. Obvykle je jejich součástí bio bavlna, která vůbec nepřijde do kontaktu s chemickými postřiky, jako jsou insekticidy, fungicidy, či herbicidy. Veškeré chemické látky, přítomné v jednorázových hygienických pomůckách, narušují přirozené vaginální prostředí a tím negativně ovlivňují naše celkové zdraví.

Látkové vložky jsou obecně zdravotně nezávadné. Nejen díky absenci výše zmíněných látek. Jsou šité z materiálů, které jsou certifikované pro styk s kůží miminek. Tedy ze stejných materiálů, jako jsou dětské látkové pleny. Nic lepšího už vaše XXX mít nemůže!:-)

Dalším zdravotním bonusem je prodyšnost. Zapaření a opruzení nehrozí totiž jen miminkům. Ale i ženám, při použití nekvalitního a neprodyšného spodního prádla, či hygienických pomůcek.

Komfort

Výše uvedené jde ruku v ruce s komfortem, který látkové vložky nabízí. Zkrátka, látka je látka a žádný materiál nemůže být příjemnější na dotek. Látka je jemná a hebká. Navíc je poddajná, a skvěle se přizpůsobí ženskému tělu, které je každé jiné, proto potřebuje poddajný materiál, který nenahradí sebelépe tvarovaná vložka z umělého materiálu. Když bychom chtěli být poetičtí, tak by se to dalo popsat, jako když usednete do měkkého obláčku.Takto skutečně hodně žen první setkání s látkovými vložkami popisuje. U látkových vložek zkrátka existují jen dvě možnosti. Buď jsou vám příjemné, nebo je necítíte vůbec.

Názor uživatelky: “Necítím se nepříjemně jako s igelitem v rozkroku, ale jako v normálním oblečení.”

Ekologie

Používáním látkových vložek nemyslíte jen na sebe, ale i na naši planetu. Jednorázové hygienické pomůcky na ní mají totiž obrovský negativní dopad. A to díky tomu, kolik díky nim žena vyprodukuje odpadu. V případě jednorázových pomůcek navíc velmi těžce rozložitelného odpadu. Udává se, že stejně jako v případě jednorázových plen, se i jednorázová vložka rozkládá přibližně 400 let. Každá žena, která používá celé své menstruační období jednorázové pomůcky, vyprodukuje přibližně 150 kg tohoto typu odpadu, jedná se asi o 15 000 kusů těchto pomůcek. Když vezmeme v úvahu, že tyto počty jsou jen pro jednu jedinou ženu, pak je ekologický dopad všech žen světa až děsivý.

Látkové vložky jsou z přírodních materiálů. Pro jeden cyklus jich potřebujete cca 20. Jedna vložka vám vydrží i několik let. Látkové vložky tedy mají značný zero waste přesah. Pokud chcete být šetrná k přírodě kolem nás, zcela jistě jsou správnou volbou.

Názor uživatelky: “Ekologie je pro mě velké téma. Přemýšlím o tom, co jím, co nosím, co produkuji za odpad a jak bych mohla planetě ulehčit. Ne vždy se mi daří zbavit se zažitých postupů, ale snažím se, postupně, pomalu.”

Údržba

Údržba a skladování použitých vložek bývá často hlavním strašákem. A také důvodem, proč se ženy látkových vložek bojí. Nic ale není tak horké, jak to na první pohled vypadá. Každá žena má své způsoby, jak látkové vložky udržuje v kondici.

Doporučený základ je ale takový:
Použité vložky skladujte na jednom místě. Můžete na sucho, ale nejvhodnější je mít doma uzavíratelný kyblík se studenou vodou. Do něj vždy použitou vložku uložíte. Určitě není vhodné žádné předpírání teplou vodou. Právě a jen studená voda si poradí s hemoglobinem, tedy červeným krevním barvivem. Po několika dnech vložíte všechny vložky do pračky a klasicky je vyperete, a to na na 60 stupňů. Tento proces zaručí, že vaše vložky budou hygienicky čisté a bez skvrn.
Některé ženy je však ani nepředmáčejí, vkládají je rovnou na sucho do pračky a žádný problém s tím nemají.
Látkové vložky můžete sušit v sušičce.

Obavy vznikají i při pomyšlení, kde budeme použité vložky skladovat během dne, když nejsme doma. Když jste v práci, nebo ve škole, použitou vložku uložíte do nepromokavé malé taštičky, která vaše tajemství nikdy nevyzradí. Doma se o ně pak postaráte, jak je psáno výše.

Zkušenosti uživatelek:

"Na rozdíl od kalíšku, u kterého jsem měla obrovský problém s vyprázdněním jinde než doma (ve škole, v divadle, v práci), neboť jsem nepřišla na způsob, jak si před vyndáním zachovat čisté ruce (nesahat před tím na kliku kabinky, na prkýnko apod.) a jak ho vylít a nandat zpět, aniž by krev nebyla na prkýnku, na podlaze…, jde výměna látkových vložek stejně hladce jako výměna jednorázových.”
 
“Vložky se zadní vrstvou z fleecu můžu dát do sušičky.”
 
“Ze začátku jsem měla tendenci vložky ihned po výměně vymáchat v umyvadle ve studené vodě. Asi po dvou menstruacích jsem s tím přestala. Prostě je použité přehnu na půl, aby kdyžtak nikoho nepohoršily, hodím do koše na prádlo a peru, když se mi nahromadí pračka na 60 °C.”

Ekonomické

Nákup látkových vložek je z počátku investicí vyšší, ale lze spočítat, že se vyplatí. Látkové vložky vám vydrží při správné péči několik let. Není potřeba je stále dokupovat. Při výpočtu vycházíme z toho, že pro Vaši  kompletní výbavu budete potřebovat 20 vložek. Průměrnou cenu látkové vložky budeme počítat 160 Kč, protože látkové vložky Petit Lulu se pohybují v rozmezí od 139 do 189Kč.
 
Jednorázových vložek spotřebujete ročně cca 360, při ceně 3,30 Kč/ks - dle ceny drogerie Rossmann k  20.1.2021
 
Investice do látkových vložek
1 rok
20 x 160 Kč, tj.3200 Kč
po 5 letech
20 x 160 Kč, tj.3200 Kč
 
Investice do jednorázových vložek
1 rok
360 x 3,30 Kč, tj.1188 Kč
po 5 letech
5 x 1188 Kč, tj. 5940 Kč

Pro koho jsou látkové vložky vhodné

Látkové vložky jsou vhodné pro každého, jen je důležité si vybrat vhodný typ podle svých potřeb.

Jako hlavní řešení pro normální a slabou menstruaci
Klasicky při normální menstruaci je vhodné si vychytat jednotlivý typ, podle síly aktuálního krvácení.

Zkušenost uživatelky: “Po celou dobu menstruace a pak prakticky pořád jako intimky.”

Kombinovaně s jednorázovými pomůckami
Každá žena by měla v první řadě zvážit své potřeby. Je možné, že jsou situace, kdy jí používání jen látkových vložek nevyhovuje. Pak je vždycky možné látkové vložky kombinovat i s jednorázovými pomůckami.

Zkušenosti uživatelek:

“Noční vložka mi v nejsilnější dny nevydrží na celou noc, proto na noc kombinuji menší látkovou vložku a jednorázový tampon (uvažuji ale o koupi látkových tamponů).”

“Používám celou dobu menstruace, kromě doby, kdy jdu do bazénu, nebo si chci obléct něco přiléhavého, to upřednostňuji tampony.”
 
Ke kalíšku či houbičce
Pokud jste si oblíbila menstruační kalíšek, či houbičku, jsou látkové vložky velmi příjemnou, komfortní a spolehlivou pojistkou.

Při gynekologických zánětech
Díky tomu, že jsou látkové vložky prodyšné a z přírodních materiálů, je velmi žádoucí je při zánětech s výtokem používat místo jednorázové intimky. Díky svým kvalitám zvyšují šanci na rychlejší vyléčení a mají obzvlášť pozitivní vliv při kvasinkových infekcích.

Při inkontinenci
Inkontinence vás může trápit z mnoha důvodů. Hlavní ale je, abyste se i v tomto případě cítila dobře a sebevědomě. Látkové vložky díky svému materiálovému složení nemají sklony k zápachu, jsou maximálně prodyšné a navíc se skvěle přizpůsobí vašemu tělu. Při správné volbě typu vložky, podle síly inkontinence, se můžete cítit stále skvěle.

Po porodu
Po porodu je důležité použít vložky s maximální savostí, ale i prodyšností. Tyto vlastnosti látkové vložky nabízí. Jen nemusí stačit svou kapacitou, protože krvácení po porodu je velmi silné. Pak musíte počítat s velkou spotřebou, či látkové vložky doplňovat ještě například poskládanou látkovou čtvercovou plenkou, kterou používáte i pro svoje miminko.

Volná menstruace

Metoda volné menstruace je čím dál populárnější, ale chce hodně zkušeností a cviku. Při prvních pokusech se vám látková vložka bude určitě hodit.

Látkové vložky - Petit Lulu

Výběr správné vložky Petit Lulu

Značka Petit Lulu nabízí dvě řady látkových vložek:

  1. Řada CLASSIC - širší střih než řada SLIM, ale vhodnější při nutnosti větší spolehlivosti
  2. Řada SLIM - oproti řadě CLASSIC nabízí větší štíhlost, poskytující ženě větší komfort při nošení

Dále se obě řady dělí na jednotlivé typy:

CLASSIC řada
SLIP

- bez nepromokavé vrstvy
- velmi prodyšná
- vhodná pro začátek a konec menstruace, pro běžné denní nošení, při lehké inkontinenci, při gynekologických zánětech, nebo jako pojistka k jiným pomůckám

STANDARD 

- vodoodpudivá vrstva fleecu
- vysoká prodyšnost
- vhodná pro začátek, konec, ale i normální průběh menstruace na den, pro běžné denní nošení, při lehké inkontinenci

ULTRA
- vodoodpudivá vrstva fleecu
- vysoká prodyšnost
- vhodná při silné menstruaci na den a střední přes noc, po porodu a při střední inkontinenci

SLIM řada
SLIP

nejúspornější varianta

bez nepromokavé vrstvy
vysoká prodyšnost
štíhlejší střih
vhodná pro začátek a konec menstruace, pro běžné denní nošení, při lehké inkontinenci, při gynekologických zánětech, nebo jako pojistka k jiným pomůckám

STANDARD
vodoodpudivá vrstva fleecu
vysoká prodyšnost
štíhlejší střih
vhodná pro začátek, konec, ale i normální průběh menstruace na den, pro běžné denní nošení a při lehké inkontinenci

ULTRA
vodoodpudivá vrstva fleecu
vysoká prodyšnost
štíhlejší střih
vhodné pro středně silnou menstruaci na den a noc, při lehké inkontinenci

Pro nejsnadnější orientaci se řiďte touto jednoduchou tabulkou, kde si vyberete ideální typ vložky, dle potřeby savosti.


Pokud stále váháte, není nic snadnějšího, než si látkové vložky vyzkoušet. Pro tyto případy nabízíme zvýhodněné testovací sady vložek řady CLASSIC i SLIM.

Zdroje:
Wikipedia
https://www.bioneeds.cz/bioneeds-blog/doba-rozkladu-odpadu/
https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jednorazove-menstruacni-vlozky-tvori-nerozlozitelny-odpad-zbavte-se-jich1

 
Látkové vložky, moderní vychytávka, nebo návrat do minulosti?
Vytvořeno04.07.2021
Zobrazit recenze
Hodnocení:5
Plusy: Česká výroba Roztomilé dětské vzory Velký výběr Rychlé dodáníNakoupila jsem podruhé a jsem spokojena. Objednávka byla odeslána obratem, bryndáky jsou kvalitní a plní svou funkci.Ověřený zákazník19. 7. 2024
Hodnocení:5
Rychlé dodání, vše v pořádku. Nemám co vytknout.Ověřený zákazník16. 7. 2024
Hodnocení:4.5
Plusy: rychlé zasláníMínusy: barva produktu neodpovídá popisuOvěřený zákazník23. 5. 2024
Hodnocení:5
Rychle dodanie, som velmi spokojna.Ověřený zákazník19. 5. 2024
Newsletter
Odeslat

Kontakty

Petit Lulu s.r.o.
Ladova 199/20
466 05 Jablonec nad Nisou
Česká republika

IČ: 03659054
DIČ: CZ03659054

E-mail: info@petitlulu.cz

Tel: +420 702 15 44 00

©2021 Všechna práva vyhrazenaZačátek stránky
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení